Petey Corbin, 1922 yılında beyin felciyle dünyaya gelmiş. Zihinsel bir engeli bulunmamasına rağmen hastalığı, onu iletişim kurmasını engelleyen çarpık bir vücudun içine hapsetmiş. Yanlış teşhis sonucu zihinsel engelli kabul edilmiş ve Montana akıl hastanesine gönderilmiş.

Dört duvar arasında, korkutucu bir hayat sürmesine rağmen her zaman mutlu olmasını bilmiş.

Petey, elli beş yıl süreyle zekasında hafif gerilik olan bir çocuk ile arkadaşlık etmiş. İkisi de ömür boyu kopmayacak bir bağ kurup karmakarışık dünyada birbirlerine umut olmuşlar. Cesaret, korku, yürek burkan bir sevgi ve ayrılık hikayeleriyle dolu bir dünyanın kapıları aralanmış.

Yazar Ben Mikaelsen’in yazmaya karar verdiğinde en büyük endişesinin geçmişin belki de gömülü bırakılması gereken izlerini ortaya çıkarıyor olmasıymış.

Kitap 9 yaş ve üstü gençlik edebiyatı dilinde yazılmış olsa bile büyüklere masallar kıvamında. Okurken boğazınızın düğümlenip göz pınarlarınızın dolduğunu hissediyorsunuz. Sevgi, inanç ve dostluk üzerine sımsıcak ve gerçek yaşam hikayesi. Çocuklarınızın erişebileceği yere bırakın pişman olmayacaksınız.

Yaşınız ne olursa olsun herkese bir hayat dersi veriyor.

Beyaz Balina Yayınevi’ne ve Ben Mikaelsen’e başka eserlerinde de okuma şansı vermek lazım diye düşünüyorum.

  • Ben Mikaelsen – Petey
  • Beyaz Balina Yayınları – Roman
  • 272 Sayfa
  • Çeviri: Aslı Anar

Leave a comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir