1974 doğumlu Avustralyalı yazar ve çizer Shaun Tan, 2011 yılında İsveç’in dünyaca ünlü çocuk kitapları yazarı Astrid Lingren anısına her yıl verilen ve çocuk edebiyatı alanında en büyük ödül olarak kabul edilen “Alma-Priset”ı kazandı. Bu, kendisini son yılların en ünlü illüstratörlerinden biri hâline getirdi. Ayrıca 2010 ve 2011’de, daha önce pek çok kez aday gösterildiği, Hugo ödülünü kazandı. Kendi çizim ve yazılarından oluşan yaklaşık 20 çocuk kitabı bulunan Shaun Tan’ın, yine kendi animasyon kitabından “The Lost Thing” adıyla sinemaya uyarlanan filmi, 2011 yılında En İyi Kısa Animasyon Oscar’ını kazandı.

Yazarın bu kısa başarı hikâyesini yazdıktan sonra gelelim eserine yani sessiz kitabına. Hiç yazı kullanmadan hazırladığı bu kitap, uzak, göç ve göçmenlik çercevesinde, okurların zihin ve ruhlarındaki uzak kavramına imgesel bir anlam kazandırıyor. Sayfaları arasındaki görsellerin hikâyesi okuyucuyu hemen kavrayıp hikâyenin sonuna doğru gönderiyor. Bitmesini istemeseniz de sonunu çok merak ediyorsunuz.

“Yabancılaşma”, “Yalnızlık”, “Göçmenlik” ve “Cesaret” ana temalar.

Her şeye ve herkese duyulan bu uzaklık, belki de dünya üzerinde hissedilen en gerçek en yalın yalnızlık… Bu yalnızlık kitapla birlikte yolculuk yapmış herkesin yalnızlığı…

Tudem Yayın Grubu’na şimdiye kadar 2 baskı yapmış bu şahane sanatçı ve eserini bize kazandırdığı için teşekkürü bir borç biliyorum.

Bu yolculuk için daha fazla geç kalmayın derim.

Leave a comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir