Bu hafta takibimizde 1B Sınıfı serisi var. Durun durun hemen panik yapmayın, veli toplantısı ya da sınıf analizi yapmayacağız. Sadece güzel bir okuma serisiyle tanışıracağım sizleri. Unutmayın, her kitap bir yolculuktur. Bu seride bayağı bir yolculuk yapacağız. Gizli Arkadaşlar, Arkadaşlar Küser mi?, Dilimizi Biliyor muyuz?, Abla Oluyorum, En İyi Arkadaş, Küçük Böceklerin Peşinde, Kavga Etmek İstemiyorum! gibi birbirinden eğlenceli yolculuklar…

8 kitaptan oluşan sınıf 1B Serisinde hem kız hem de erkek arkadaşlarımızın gündelik hayatlarında karşılarına çıkan; zorbalık, dışlanma, taşınma, arkadaşlık ilişkileri, aile ilişkileri, kardeş kıskançlığı gibi evrensel konular sade bir dil ve rengarenk çizimlerle anlatılıyor.

Kitabımızda kahramanlarımız 1B Sınıfının eğlenceli öğrencileri hepsi birbirinden akıllı ve keyifli gençler. Okuldaki büyükler ve okuldaki diğer çocuklar ise hikayelerimizin yardımcı karakterleri iyi ki varlar ve çok komikler. Yazar Helena Bross, 8 kitabın temel konularını ilkokul çağındaki arkadaşlarımızın sınıf içindeki durumlarına göre yazmış, çok içlerinden yani; bu her kitapta belli oluyor. Ne yalan söyleyeyim bu tür yazarlara bayılıyorum. Tebrikler Helena Bross.

 

 

 

Bir de okumayı yeni öğrenen arkadaşlarım için yazı kadar resimlerin de çok önemli olduğu kanısındayım. Ayrıca bu serinin resimleyeni Christel Rönns çok başarılı, kitaplara değer katıyor ve her karesi içeriğe hizmet edebiliyor.

Hikâyeler konuları itibariyle evrensel değerler oldukları için yazar Helena Bross direkt anlatım yerine dolaylı ve finalini çocukların değerlendireceği şekilde yazıyor, tüm bunlar değerlerine değer katıyor. Her hikayenin sonunda “Sorunları çözmenin başka bir yolu yok mu?” sorusu arkadaşlarımıza çoklu düşünmelerini tavsiye ediyor.

Bu arada kitapları dilimize çeviren Ali Arda harika iş çıkartmış. Tebrikler Ali abi 🙂

Bu tür serilerde kitapları sevme nedenlerimize neden olan her yayınevi çalışanına da binlerce teşekkürler. Büyülü Fener bu anlamda güzel işler yapıyor. Kitapları çocuklarımıza sevdiriyor ve her kitabın üzerinde ince ince çalışmalar yapıyor. Sınıf 1b serisi bunun en güzel örneği…

Herkese iyi okumalar.

 

  • 1B Sınıfı Serisi – Helena Bross / Christel Rönns
  • Büyülü Fener Yayınları / Çocuk Kitapları Dizisi
  • Çeviri: Ali Arda

 

Leave a comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir