Bu hafta çocuk kitaplarıyla yolculuğumuz önce bir yayınevine oluyor. Bakın bu güzel yayınevi bize neler söylüyor: İyi bir gelecek mutlu çocuklarla kurulabilir, mutlu çocuklar ise özenli kitaplarla gelişebilir.

Okurken mutlu olmak! Kitaplar bunu sağlayabiliyorsa, ne mutlu çocuklara…

Eğlenceli, eğitici dilleriyle, hayal dünyasını geliştiren renkli satır ve çizimleriyle “Dinozor Çocuk’la oku, büyü ve Yaşa!” diyorlar. Daha ne söylesinler ki? Harikalar… İşten bu yazıdaki konuğumuz Dinozor Çocuk’tan biri.

Ozan Amca’nın Şiirli Masalları

Kim bu Ozan Amca? Dinozor Çocuk’tan üç güzel kitabı yayınlanmış Yaşar Miraç tabii ki. Dile ve yazmaya sevdalı bir ozan o. Şiirsel bir dille çocuklarla dostluk kuran, yardımlaşma ve sevgi masalları fısıldayan bizden biri. Kedileri, köpekleri, kuşları, balıkları, yağmuru, rüzgarı, yıldızları, çiçekleri, meyveleri, tüm canlıları ve doğayı çok seven Ozan Amca’nın her yazdığı satır bizlere bir şeyler anlatıyor. Yeter ki kulak verelim. İlk kitabı Küçük Beyaz Kâğıt Kayık, doğayı, insanı, yaşamı sevme ve güçlünün hep haklı olmayacağını öğrenme cesareti aşılıyor bizlere hem de küçük beyaz kâğıdın yolculuğunda.

İkinci kitabı ise 21 Tırtıl Nereye Gidiyordu?. Tırtılların dut yapraklarına ulaşma yolculuğunda oyunlarına tanık oluyoruz. Hem de okurken; yani düşünsenize hem okuyup hem de oyun oynuyoruz. Pek keyifli ve eğlenceli akıyor kitap. Ne diyordu, Johan  Huizinga (Homo Ludens) kitabında -Önce oyun vardı! Yeryüzünde insana ait her şeyin başlangıcında oyun var. Yazıyor. Tırtılların her buluşmasında sayıların ve maceraların bize anlattıkları var. Merakla beklentilerimiz kitap sayfaları arasında oyunlarla savruluyor. Çaktırmadan farklı disiplinlerle öğreniyoruz. Bu harika bir metod ve üzerine düşünülmüş bir çalışma. Yüksek sesle okumaya çok müsait şiirselikle dilin ahengi örtüşüyor. Harika!

 

Ozan Amca’nın üçüncü kitabı ise Kuzguncuk’ta Bir Şaşkın Gün modern zaman masalı. Kuzguncuk’ta her şey yolunda giderken, deniz yerli yerinde, horozlar öter, kediler miyavlar, kargalar gaklarken bir gece bir şeyler olur ve ortalık karışır. Ama ne karışma! Havlayan karga mı ararsınız, mööleyen eşek mi yoksa meeleyen serçe mi? Kuzguncuk sakinlerini şaşkına çeviren şeyleri çocuklara okurken eminim ebeveynler ve eğitmenler bile çok eğleneceksiniz.

 

Kitabın son sayfasını kapatırken şiirin Türk yazınında değerli bir yeri olduğunu fark ediyorsunuz. Ses tekrarları, kafiyeler, nakaratlar ve akıcılık, çocukların okuduklarından keyif almalarını ve okuduklarını daha kolay anlamalarını sağlıyor. Tebrikler. Kocaman alkışlar.

Latin Amerika’da özellikle çocukarın tarih konularını şiirsel metinlerden öğrendiklerini biliyor muydunuz? Bizim çocuklarımızın da şiirle tanışıp okuma keyiflerini daha farklı kılmalarını isteyebiliriz. İşte Ozan Amca da çocuklarımıza bu tadı sunacak çok değerli bir kalem…

Selam olsun!

 

 

Leave a comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir