Bataklıkta derme çatma, küçücük evinde yaşayan ŞNÖRK’ün bir gece ansızın kapısı “GÜM! GÜM! GÜM!” diye çalınınca “hoopp!!!” diye değişiverir   hayatı.

Pek şahsına münhasır bir kişilik bizim ŞNÖRK efendi. Kendine özgü bir yaşamı var. Hikâyemiz bir başka karakterin (Yaratık) olaya dahil olmasıyla minik okuyucuya göz kırpar, derinleşir ve sürpriz finalle selamını verir.

Dramatik yapısı kolay gibi görünse de kurgunun içindekiler, minik okuyucuyu memnun eden ünlemler ve coşkulu sözcükler hikâyeye değer katar. İşte bu noktada çocuk dünyasını iyi bilen yazar pasif okuyucuyu aktif  hale getirir.

Ana temaları arasındaki “insan ve toplum”,  “sanat ve estetik” kavramları olan hikâye “paylaşma” ve “arkadaşlık” alt temalarına fark ettirmeden geçiş yapar.

Aslında ŞNÖRKLER hiçbir şey beğenmez! Ama dostu yaratık hiç oralı olmaz ve anlatmaya başlar. Anlatırken yaşar ve farkında olmadan etkisi altına alır. Yarım kalmış bir öykünün sabahında yalnız kalan ŞNÖRK rüzgarın yalnızlık dolu uğultusuna maruz kalır. Peşinden koşsa da nafile, kimsecikler kalmaz gayret eder ve bazı şeyleri fark edip çaba gösterir. Final şahanedir. Birlikte hikâyenin devamı için yelken açarlar yenimaceralara…

Edebiyat coşkusunu minik okuyuculara yaşatmanız için harika yazılmış bir kitap. Kapağına, tasarımlarına ve çizimlerine bayılacaksınız.

Okumak için öğrenme temalı değil öğrenmek için okuyanlara selam olsun.

 

  • Şnörk ve Denizci – Will Buckingham / Thomas Docherty
  • Büyülü Fener – Çocuk Kitapları Dizisi
  • 32 sayfa
  • Çeviri: Şiirsel Taş

 

Leave a comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir