Eğitimin ilk basamağını oluşturan okul öncesi eğitimi gömleğin ilk düğmesidir ve bunun doğru iliklenmesi gerekir. Bunu doğrulayan harika bir örnek eserle beraberiz

Arkadaşlar, bu hafta yolculuğumuz taş devrıne olacak! Evet yanlış duymadınız taş devrine!!!

Taş devri çocuğu Tek ile tanışıyoruz. Ailesi ile birlikte yaşayan Tek’in babası, interneti ateşten önce icat etmiş. Tek, ailesi, arkadaşları ve her şeyi olmasına rağmen sürekli cep telefonuyla, tabletiyle ve bilgisayarıyla oynuyor. Belki de farkında olması gereken bir sürü şeyin farkında olmuyor, olamıyor. Başını maalesef internet dünyasından kaldırmıyor. Mağarasında kendi dünyasında interneti ile meşgulken arkadaşları, buna bir çare aramaya başlıyorlar ve sürpriz gelişmelerle keyifli maceralara yelken açıyorlar sihirli cümleyi söylüyorlar:

“Dışarı çık da oynayalım!”

“Teknolojinin esiri olma…”

Ve finalinde arkadaşlarını dinleyen Tek, doğanın, baharın ve gökyüzünün, yıldızların farkına varıyor. Gülüp oynuyor hem de bütün gün boyunca…

Ne güzel şey çocuklarımızın farkındalığını geliştirmek ve edebiyat yoluyla bunu fark ettirmek. Günümüzün genç dostları maalesef dışarıda oynamak yerine cep telefonu, tablet ve bilgisayar üçgenine hapsolmasını eğlenceli, keyifli dille anlatan bu kitabın ödüllü yazarı Patrick McDonnell‘i tebrik ediyorum. Güzel hikayesini net, yalın dille taşımış.

Yaratıcı okuma etkinliklerinde kitabı somut olarak tanıtırken kitabın fiziki koşullarından başlıyoruz. Bu kitabın o kadar avantajlı  fiziği var ki raflarda -Al beni, incele… diye duruyor. Tablet gibi ve her sayfası da tablette acılmış yeni bir sayfa gibi görsellerle donatılmış. Modern mağara çocuğu Tek’in dünyasına tablet biçiminde kitap sayfalarından giriyoruz ve ilerledikçe okuma isteğimiz artıyor. Bu çocuk açısından çok fantastik. İyi düşünülmüş ve hayata geçmiş eser.

Sakalıyla, çok eskilerde yaşayan küçük bir mağara çocuğu bizi kendimizle yüzleştiriyor. Belki de tüm ebeveyn ve eğitimcilere çocuklarımız konusunda negatif durumları pozitif fikirlerle hayata döndürebileceğimizi anımsatıyor. Alkışı hak ediyor. Modern Mağara Çocuğu Tek iyi ki yazılmış… Gömleğin ilk düğmesi doğru iliklenmiş.

Herkese iyi okumalar!

 

  • Modern Mağara Çocuğu Tek – Patrick McDonnell
  • Beyaz Balina Yayınları – Çocuk Kitapları Dizisi
  • 34 sayfa

 

Leave a comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir