Bu hafta size tanıtacağım kitabın yazarı Madridli çocuk ve gençlik edebiyatı yazarı Paloma Sanchez Ibarzabal.

Başlarken söylemeliyim ki harika bir yazarla karşı karşıyayız. Bizim gibi ve bize çok yakın. Hikâyesi ilginç; yaşarken iki dünya olduğunu fark ediyor ve gerçek dünyanın sert olduğuna karar verip kitapların dünyasında yolculuk yapmayı tercih ediyor. Bu tercihi bugün onun çocuk dünyasını tanıyan ve eserler üreten bir yazar olmasını sağlıyor.

Sisle Gelen Çocuk‘u seçme nedenimse çok daha ilginç. Kitaba başlarken yazarın önsöze, “Bir de artık çocukluk yaşında olmayan ama hâlâ çocuk gibi olanlara… Onlar kendilerini biliyorlar” diye yazdığı bölümü fena halde üzerime alıp ilgimi kitaba odaklıyor ve sayfalar arasında yolculuğa çıkıyorum.

Ama o da ne! Başladığım kitabı elimden bırakamıyorum ve her sayfasını soluksuz okuyorum; içimden de “İnşallah bitmez!” diye dua ediyorum.

İtiraf etmeliyim ki kitabın içindeki karakterlere bayılıyorum. Her biri çok eğlenceli ve okuduğum kitaba yakışıyorlar. Yazar bu işi çok iyi biliyor. On bir bölümden oluşan bu harika kitabın resimleyen sanatçısı ise Anuska Allepuz. Çocuklar için illustrasyon ve gençlik yayınları yaratıcısı konularında yüksek lisans yapmış. Bu kitaba da çizimleriyle büyük katkı sağlamış: Seçtiği renkler ve tonlar neredeyse kitabın duygusal yapısıyla aynı. Tebrikler, alkışlar kendisine.

Kitabımız, uzunca bir süre evine kapanık tek başına yaşadıktan sonra sokğa çıkan Mirna Hanım’ın sisli bir sokakta hırpani kılıklı ve çıplak ayaklı bir çocukla karşılaşmasıyla başlıyor. İlginç olan, sokakta karşılaştığı bu çocuğun ne adı, ne evi ne de ailesi vardır. Hemen oracıkta bu çocuğa Tim adını koyar ve onu evine getirir. Güzel bir banyo yaptırdıktan sonra aya yolculuk yapabileceklerini düşünürler; hem de etrafın kendilerine “Ne çatlak bunlar” demelerini umursamadan. Bundan sonra “Yok artık, bu kadarı da olmaz!” bölümleri başlar; macera ve tutku, kahramanlarımızın yakalarını bırakmaz. Kitabımıza giren her kahraman, yeni soluklar getirir. Mesela Eliza Teyze ve kızı Susi ya da Sabun köpüğünün içinde aya giden çocuk masalı, yeni masal okuma saatleri, yeni edinilen alışkanlıklar; hepsi harika bir bütünü oluşturdular ve giderek çoğaldılar.

Birlikte yüzme dersleri, yeni okuyacakları Suya Dalmaktan Korkan Balık kitabı, okuma ve yüzme öğrenen Tim’in sonrasında saymayı öğrenmesi, Mirna’nın evini tekrar keşfetmesi, yitirilen heyecanın kaldığı yerden devam edecek olması, Uçmayan Peri masalının kazanımları; hepsi hepsi harika… Hele ki sonunda kitabın gözyaşına boğan finali, kitaba sıkı sıkı sarılmanızı sağlayan nedenlerden birisi oluyor. Hatta bir yerde “Yaşasın edebiyat!” diye bağırmak geliyor içinizden. Belki de bağırmak lazım, hatta bağıralım, kim ne diyecek ki?

Bu güzel kitabı basan Alfa Yayın Grubu’ndan Büyülü Fener Yayınları’na teşekkürler. Güzel çevirisi için Zerrin Yanıkkaya’ya da alkışlar!  Kitabın hazırlayanı Sevinç Erzulumlu’ya da sevgiler! İyi ki varsınız! Her şey güzel edebiyat için…

 

  • Sisle Gelen Çocuk – Paloma Sanchez Ibarzabal
  • Büyülü Fener Yayınları – Çocuk Kitapları Dizisi
  • 116 sayfa
  • Resimleyen: Anuska Allepuz
  • Çeviri: Zerrin Yanıkkaya

 

Leave a comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir